Dbamy o szlif każdego szczegółu
(71) 711 00 00 |cc.dcsystem@impel.pl

Utrzymanie zieleni w biurze – nowy trend czy chwilowa fascynacja?

O zieleni w życiu każdego człowieka mówi się coraz częściej. I to nie tylko w aspekcie estetycznym. Wśród znawców zieleni i osób blisko związanych z ekologią panuje opinia, że im aranżacja zieleni wokół nas jest bliższa pierwotnej naturze, tym nasze samopoczucie i jakość pracy znacznie wzrasta. Zamknięte pomieszczenia wiążą się z ryzykiem zanieczyszczenia powietrza, a to według Environmental Protecion Agency oraz Center for Disease Control and Protection, jest jednym z największych zagrożeń dla zdrowia człowieka.

Aranżacja i pielęgnacja zieleni w biurowcu – czyli jak efektywnie przygotować i dbać o green space w miejscu pracy?

Współczesny człowiek 4/5 swojego czasu spędza w przestrzeni zamkniętej. Dom, praca, dom, praca. Szacunkowe badania WHO (World Helath Organization) wykazały, że w około 30% budynków powietrze nie spełnia zakładanych norm. „Syndrom chorego budynku” – to przypadłość diagnozowana u osób spędzających znaczny procent swojego czasu w pomieszczeniach. Objawy jakie występują to:

  • bóle głowy
  • omdlenia
  • podrażnienie błon śluzowych
  • utrudnione oddychanie
  • przemęczenie

Nie od dziś wiadomo, że zanieczyszczone powietrze negatywnie wpływa na samopoczucie człowieka oraz może być zaczątkiem poważnych problemów zdrowotnych. Co można zatem zrobić, aby poprawić jakość powietrza wewnątrz budynków i uniknąć zdrowotnych komplikacji?

Rozwiązaniem jest green space – nowy trend jaki pojawił się na rynku. Modny zwłaszcza w nowoczesnych biurowcach, gdzie design idzie w parze z naturą. Jest to nie tylko naturalny sposób na poprawę jakości powietrza w pomieszczeniu, ale także ożywienie przestrzeni i nadanie mu unikalnego charakteru. Dzięki zielonym przestrzeniom w miejscu pracy, raz na zawsze zniknie komercyjna biurowa nuda.

Chcąc zaaranżować zieloną przestrzeń we wnętrzach należy przede wszystkim:

  • dobrać odpowiednie gatunki roślin, które usuwają substancje szkodliwe z powietrza, zmniejszają stężenie alergenów i drobnoustrojów w powietrzu, wpływają na wilgotność powietrza oraz przede wszystkim, wpływają na polepszenie samopoczucia oraz stan zdrowia,
  • wybrać odpowiednią oprawę w postaci donicy, która powinna podkreślać ozdobne walory rośliny. Ważne jest, aby została wykonana z materiału łatwego w utrzymaniu oraz pasowała do wnętrza i wystroju pomieszczenia,
  • skupić się na mocnych, zielonych akcentach – żywa ściana– wszystko po to, aby przełamać schematy i zbliżyć się maksymalnie do źródła naturalnego piękna,
  • wykorzystać dekoracje i ozdoby podkreślające i uwypuklające piękno zieleni – naturalne materiały, drewno, żwir, kamień, stal, białe meble.

Zielone przestrzenie we wnętrzach biurowców to wizytówka każdego firmy. Wielką sztuką jest zaprojektowanie zieleni, jednak jej utrzymanie również wymaga zaangażowania. Dlatego właśnie nasza firma chętnie podejmuje się utrzymania zieleni w przestrzeni biurowej – opowiada Dariusz Raczko, menedżer ds. operacyjnych – Koordynator Projektów Ogrodniczych z DC SYSTEM „Company”. Codzienna pielęgnacja zieleni nie polega wyłącznie na podlewaniu, co często jest właśnie z tym utożsamiane. To długotrwały proces, dzięki któremu pracownicy mogą cieszyć się lepszą jakością powietrza, a pracodawca doceniony zostanie za dobry smak, co z pewnością przełoży się na pozytywny wizerunek firmy – dodaje Dariusz Raczko.

Ekologiczny design

Urozmaicenie przestrzeni biurowej zielenią to trend, który szczególnie widoczny jest w rozwijających się biurowcach w stolicy. Fachowa firma sprzątająca biurowce pozwala również na utrzymanie w nienagannym stanie obranej ścieżki ekologicznego designu. Ekologiczny produkt w postaci zielonych przestrzeni to korzyść nie tylko dla naszych płuc, ale i dla naszego samopoczucia. Warta podkreślenia jest również informacja, że rośliny w miejscu pracy, to także element marketingowy, bowiem zwiększają zaufanie klientów, a tym samym podnoszą szanse sprzedaży.