Dbamy o szlif każdego szczegółu
(71) 711 00 00 |cc.dcsystem@impel.pl

Sprzątanie biurowca z certyfikatem ekologicznym – co to oznacza w praktyce?

Nie ma już żadnych wątpliwości – dobrze zaprojektowany budynek to taki, który pozytywnie wpływa na zdrowie i samopoczucie ludzi oraz w nieznacznym stopniu negatywnie oddziałuje na środowisko. Nagrodą za podążanie w myśl zrównoważonego budownictwa są certyfikaty ekologiczne BREEAM i LEED, o których kilka lat temu mało kto wiedział. Rosnąca popularność przestrzeni przyjaznych środowisku stawia przed firmami sprzątającymi kolejne wyzwania. Zarządcy i deweloperzy inwestują w rozwiązania ekologiczne, co determinuje zakres usług firm zajmujących się utrzymaniem porządku w takich budynkach. Ale co to właściwie oznacza?

Firma sprzątająca biurowce a budownictwo ekologiczne
W Polsce mamy 249 certyfikowanych obiektów[i]. Kolejne atesty to tylko kwestia czasu. Zielony certyfikat, który potwierdza przestrzeganie ekologicznych zaleceń, staje się ważnym dokumentem dla deweloperów oraz najemców. W Warszawie, Atrium 1 przy Rondzie ONZ to jeden z najbardziej ekologicznych budynków w Europie Środkowo-Wschodniej[ii].

Kolejny warszawski przykład budownictwa ekologicznego to kompleks Business Garden Wiśniowy. Zastosowane tam technologie pozwalają na znaczne obniżenie kosztów zużycia wody i energii elektrycznej. Dodatkowa uwaga przysługuje zielonym dachom, które znajdują się na kilku kondygnacjach. Za ekologiczny całokształt kompleks otrzymał certyfikację LEED Gold. Również Gdańsk może poszczycić się kompleksem biurowym z zielonym certyfikatem na najwyższym poziomie. Mowa oczywiście o Alchemii z certyfikatem LEED, który potwierdził spełnienie wszelkich wymaganych norm ekologicznych.

Czynniki inżynieryjne a usługi porządkowo- czystościowe w przestrzeniach eco
W odpowiedzi na politykę zrównoważonego rozwoju dla najemców, pojawiają się różnego rodzaju zielone przewodniki ze wskazówkami w jaki sposób dbać o green buildings oraz jakimi kryteriami należy się kierować przy wyborze odpowiedniej firmy sprzątającej obiekty. Główny nacisk kładziony jest na używanie środków chemicznych lub środków do czyszczenia produkowanych na bazie rozpuszczalników, które mogą prowadzić do pogorszenia jakości powietrza w pomieszczeniach. Rekomendowane jest więc podpisanie kontraktu z firmą sprzątającą, w którym określone będą zasady używania naturalnych produktów bez zawartości szkodliwych środków chemicznych. Drugi ważny punkt to deklaracja ze strony firmy sprzątającej, która dotyczy przestrzegania zasad zgodnych z polityką oszczędzania energii w budynku. Trzeci kluczowy aspekt to zrównoważone zarządzanie odpadami z czym wiąże się ich właściwa segregacja. Aby pomóc w osiągnięciu zdrowej i przyjaznej użytkownikowi przestrzeni przestrzegamy polityki zrównoważonego rozwoju, w której mowa jest o stosowaniu ekologicznych produktów i urządzeń, szanowaniu wytycznych dotyczących bezpieczeństwa pracy ze środkami chemicznymi i sposobu ich magazynowania oraz odpowiedniego szkolenia personelu – komentuje Iwona Poryszewska, Zastępca Dyrektora Operacyjnego z DC System.

Powiedz, jak bardzo jesteś zielony, a my przygotujemy odpowiednią ofertę
W odpowiedzi na zmieniające się realia rynkowe i trendy związane z nurtem eco, sprzątanie nieruchomości komercyjnych przyjaznych środowisku stanowi kolejny ważny punkt w perspektywie rozwoju biznesu w sektorze usług porządkowych. Zielone budynki to kolejny dowód na to, że firma czystościowa nie może być poza obowiązującymi trendami. Znajomość najnowszych rozwiązań deweloperskich i umiejętna reakcja na zmiany to dewiza jaka przyświeca naszej firmie – komentuje Iwona Poryszewska z DC Premium. Przygotowując ofertę dla firmy z certyfikatem proponujemy wyłącznie usługi zgodnie z zasadą zrównoważonego rozwoju. Zmiany w budownictwie to dla nas sygnał, że należy również dokonać transformacji w naszym myśleniu o sprzątaniu. Sprostanie najnowszym rynkowym wymaganiom wiąże się przecież z inwestycją zarówno w sprzęt jak i zasoby ludzkie – dodaje Iwona Poryszewska.

[i] Colliers International „Zielone budynki w Polsce 2015. Certyfikacja w liczbach”

[ii] http://warszawa.naszemiasto.pl/artykul/przy-rondzie-onz-rosnie-superenergooszczedny-biurowiec,1575049,artgal,t,id,tm.html