Dbamy o szlif każdego szczegółu
(71) 711 00 00 |cc.dcsystem@impel.pl

„Niebezpieczne sprzątanie” – niepożądane objawy alergii

Środowisko pracy w żaden sposób nie może wpływać niekorzystnie na zdrowie pracowników, również kosztem czystości oraz należytego porządku. Niestety zdarza się, że niektóre ze stosowanych środków czystości zawierają w swoim składzie substancje, które mogą wywoływać reakcje alergiczne. Częsty kontakt z nimi jest przyczyną wystąpienia zmian skórnych, uczulenia i podrażnień. Przebywanie w pomieszczeniu, w których są one wykorzystywane jest niebezpieczne – szczególnie dla osób chorujących na astmę czy też alergię.

Antybakteryjne środki czystości – dwie strony medalu
Kwasy, zasady i środki zapachowe to jedne z tych składników, które znajdują się w składzie powszechnie stosowanych do usuwania zabrudzeń sprejów. Antybakteryjne płyny i inne środki czystości niszczą mikroorganizmy mające niekorzystny wpływ na organizm człowieka, a więc można uznać, że ich stosowanie jest bezpieczne dla zdrowia. Z drugiej jednak strony, skutecznie usuwają organizmy pożyteczne, wspierające naszą odporność.

Według wielu danych aż 70% rozpoznawalnych stanów zapalnych skóry jest wynikiem uczulenia, wywołanych kontaktem z substancjami chemicznymi o charakterze alergenów[1]. To pokazuje, jak duży wpływ ma rodzaj stosowanych środków czystości na organizm człowieka.

Przyczyny alergii
Alergią nazywamy reakcję ustroju na działanie określonych substancji, jakie obecne są w powietrzu, lekach, środkach czystości i jedzeniu. Alergeny możemy podzielić na dwie grupy:

  1. Środki chemiczne – uczulenie takie rozwija się zazwyczaj przez dłuższy czas.
  2. Proteiny – białka obecne w pokarmach pochodzenia naturalnego, wywołujące szybką reakcję.

Przy sprzątaniu biurowców możemy mieć do czynienia z pierwszym przypadkiem. Efektem są najczęściej:

  • podwyższona temperatura ciała,
  • dreszcze i wysypka,
  • zmiany na skórze.

Alergia przy sprzątaniu biurowców – jak jej zapobiegać?
Przykładów wystąpienia alergii w wyniku oddziaływania na skórę substancji chemicznych pochodzących ze środków czystości jest wiele. Osoby przebywające w biurze, gdzie przy sprzątaniu stosuje się chemię bogatą w parabeny oraz kompozycje zapachowe są w sposób szczególny narażone na wystąpienie zmian alergicznych. Okazuje się jednak, iż nie tylko one są niebezpieczne dla zdrowia człowieka. Ekipa sprzątająca stosująca rękawice ochronne wykonane z lateksu naraża swoich pracowników na wystąpienie podobnych efektów. Objawy alergiczne wywołane lateksem, który jest mlecznym sokiem pozyskiwanym z nacinanej kory tropikalnego drzewa kauczukowego, występują u wielu pracowników firm sprzątających, dlatego powinno się z nich rezygnować na rzecz rękawic winylowych i nitrylowych.

Obowiązkiem każdej ekipy sprzątającej jest troska o jej pracowników i pracowników budynków, w którym świadczy ona swoje usługi. Wszystkie środki czystości powinno się stosować zgodnie z zaleceniami producentów i wybierać takie, które pozbawione są szkodliwych dla organizmu człowieka substancji. Co więcej, przy odkurzaniu w urządzeniu musi znajdować się czysty worek, co zapobiega rozprzestrzenianiu się roztoczy i kurzu.

[1] http://archiwum.ciop.pl/5833.html